מרכיבי ההצלחה של "וילי פוד" ושל צבי ויליגר

"וילי פוד" היא אחת החברות המצליחות בארץ בתחום המזון, ומי שייסדו אותה – צמד האחים צבי ויוסי ויליגר – נחשבים לשניים מאנשי העסקים חדי החושים והנחושים בישראל. להצלחה של החברה ושל מי שעומדים בראשה מזה למעלה מ-20 שנה, מאז הוקמה, 3 גורמים עיקריים: האישיות של צבי ויוסי והסינרגיה ביניהם, הבחירה שלהם להתעמת עם תאגידים גדולים ולספק לציבור בארץ מוצרי מזון איכותיים במחירים נוחים ושתי עסקאות מתגמלות במיוחד שרקם צבי ויליגר (צביקה ויליגר), האחת ב-2007 והשנייה שבע שנים מאוחר יותר.

לא מפספס אף הזדמנות – צבי ויליגר

גם המתחרים המרים ביותר של צבי ויליגר (צביקה ויליגר) מסכימים כי הוא ניחן בחושים עסקיים חדים במיוחד וכי אין כמוהו באיתור הזדמנויות משתלמות עוד הרבה לפני שמישהו אחר שם לב אליהן. בנוסף ידוע צבי כמי שאף מכשול לא יעמוד בפניו בדרך למימוש אותן הזדמנויות.

אחיו יוסי, האמון על הניהול השוטף ומהווה עוגן ל"וילי פוד", משלים אותו וביחד השכילו השניים ליצור מנגנונים המאפשרים להם להוביל את החברה מזה 20 שנה להצלחות הולכות וגדלות.

זיהוי הביקוש למוצרי מזון זולים

עוד בטרם פרצה מחאת הצדק החברתי בקיץ 2011, וביתר שאת לאחריה, פעלה "וילי פוד" באופן נחרץ על מנת להוזיל את מחירי המזון וזאת על ידי יצירת תחרות של ממש בתחומים בהם נקבעו מחירים גבוהים למוצרים שנמצאים בכל בית רק בשל שליטה מונופוליסטית או כמעט מונופוליסטית של תאגיד גדול.

כך, למשל, השיקה "וילי פוד" בתחילת 2015 חמאה בלגית במחיר הנמוך אף מהמחיר שנקבע במסגרת הפיקוח, ודוגמה אחרת היא גלידות ספרדיות שכבר בחודש הראשון להשקתן, בקיץ 2013, נגסו בנתח שוק של כ-7.5% בזכות התמורה המצוינת למחיר (וכמובן גם הטעם). האחים ויליגר לא היססו אף להתעמת עם תנובה וניסו לייבא לארץ גבינות צהובות זולות במיוחד – אולם אז זינק "לפתע" המכס על מוצר בסיסי זה מ-20% ל-50%.

המכירה לארקדי גאידמק והמכירה לאלכסנדר גרנובסקי

הגורם השלישי להפיכת האחים ויליגר לאנשים אמידים עד מאוד הוא כאמור שתי עסקאות שרקם צבי ויליגר (צביקה ויליגר). הראשונה שבהן התבצעה בשנת 2007 והקונה היה ארקדי גאידמק, שהסכים לשלם לא פחות מ-170 מיליון ש"ח עבור השליטה ב"וילי פוד". מחיר זה שיקף שווי שוק של כ-90 מיליון דולר – כ-60% מעל שווי החברה בבורסה באותה שנה (!) – והוא נבע הן מרצונו העז של גאידמק להיכנס לשוק המזון הכשר (וגם להתערות בחברה הישראלית והן מהיכולות המוכחות של צבי ויליגר (צביקה ויליגר) לגבש עסקאות מיטיבות במיוחד. בסופו של דבר, אגב, נאלץ גאידמק להחזיר לאחים ויליגר את המניות שלו ב"וילי פוד", שכן הוא לא הצליח לגייס את הכספים הנדרשים לשם מימון העסקה, ובסופו של דבר יצאו צבי ויוסי עם רווח של 100 מיליון שקל מהעסקה שכאמור כלל לא התממשה.

העסקה השנייה הייתה מכירת השליטה ב"וילי פוד" ל"אמבלייז" של אלכסנדר גרנובסקי, ב- 2014. במסגרת עסקה זו שולם סך של כ-270 מיליון ש"ח תמורת השליטה בחברה, מחיר שלפיו שווי השוק של החברה היה יותר מ- 450 מיליון שקל – כ-30% יותר משוויה בבורסה. גם במקרה זה הוסבר המחיר הגבוה ברצון העז של גרנובסקי לנגוס לעצמו נתח שוק נכבד בשוק המזון הכשר, הפעם זה של ארה"ב (שוק שהוא אכן רב פוטנציאל), וכן בהצלחה של צבי ויוסי ויליגר להרשים את איש העסקים ממוצא אוקראיני, אותו הכירו כשחברו אליו בכדי לנסות לסייע לו לעזור לנוחי דנקנר לא לאבד את IDB.

 

 

 

You may also like...